Domy z prefabrykatów keramzytowych pod klucz – czy to się opłaca? Wady i zalety.                                                   

Budowanie domów z prefabrykatów z użyciem kermazytu to sprawdzona technika, jednakże na tyle nowa na rynku w Polsce, że wielu ludzi szuka na jej temat informacji. Jeśli jesteś jedną z takich osób, zapraszamy do zapoznania się z tym tekstem. 

                                                                          

W Europie Zachodniej i Skandynawii mieszkania z kermazytu zaczęto budować już w latach 70-tych XX wieku, ale do Polski ten pomysł przywędrował stosunkowo niedawno, dlatego póki co podchodzi się do niego dość nieufnie. Kermazyt dawniej był nazywany glińcem, to rodzaj materiału ceramicznego używany jako prefabrykat. Domy kermazytowe mają zewnętrzne ściany o grubości 15 cm, a wewnętrzne o grubości 10 cm, zaś jego elementy robi się z monolitu. 

Kermazyt istnieje od dawna!                                                         

Wstępnie był używany przy produkcji kadłubów statków i lekkiego betonu. Wtedy też nazywano go jeszcze hayditem – od imienia wynalazcy, Stephena Johna Hayde. Surowiec zyskał na świecie popularność dopiero po drugiej wojnie światowej, a odkryto go zupełnie przypadkowo już w 1913 roku, gdy zepsuł się piec do wypalania ceramiki. Zamiast czerwonej, wypalonej cegły, światło dzienne ujrzały twarde i jednocześnie zaskakująco lekkie, „nadmuchane”, brunatne grudki. Hayde, właściciel cegielni, zdecydował się opatentować uzyskany surowiec i tak oto powstał kermazyt.

W krajach anglojęzycznych znany jest jako „LECA” (skrót od Lightweight Expanded Clay Aggregate, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „lekkie, spęczniałe, gliniane kuleczki”), państwa niemieckojęzyczne mówią na niego „blaehton”, Skandynawowie „fibo”, a Rosjanie „kermazit”. 

Właściwości Kermazytu

Kermazyt zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną, akustyczną i radiescezyjną (czyli ochronną w przypadku szkodliwych cieków wodnych – jest odporny na nasiąkanie wodą). To lekki materiał o wysokiej trwałości, z którego buduje się szybko i sprawnie. W porównaniu do betonu znacznie cieplejszy, nie gnije, a żywotność budynków skonstruowanych z jego pomocą to co najmniej 200-300 lat. Wytrzymałość bloczków kermazytowych utrzymuje się na poziomie 5-10 MPa, a surowiec jest odporny na działanie gryzoni, owadów, kwasów i grzybów. 

Wady kermazytu

Cena kermazytu niestety nie jest niska, ale biorąc pod uwagę ogólne koszty wybudowania mieszkania, to tworzywo może okazać się bardziej opłacalne. 

Kolejną niedogodnością może być fakt, że skonstruowanie takiego domu wymaga odpowiedniego gruntu i wystarczającej ilości miejsca – potrzeba dogodnego dojścia do posiadłości, ponieważ budowanie z pomocą prefabrykatów będzie wymagało użycia specjalistycznych maszyn i pojazdów. Niestety, w porównaniu do tworzenia tradycyjnych domów, budynki z kermazytu wymagają więcej wolnej przestrzeni. 

Warto też wspomnieć, że tylko fachowa i przeszkolona grupa budowlana będzie w stanie wykonać zadanie należycie, nie warto ryzykować i zatrudniać niedoświadczonych specjalistów, ponieważ może się to odbić negatywnie na solidności domu i komforcie życia w nim. 

Dlaczego zdecydować się na dom z prefabrykatów ?

W zależności od oczekiwanych rozmiarów, budowlę z kermazytu można odciążyć nawet o kilkanaście ton w porównaniu do tradycyjnego budynku.

Co więcej, nie ma przeciwwskazań, by dom miał więcej niż jedno piętro. Pustaki, bloczki i kształtki z tego surowca mają te same właściwości, co te zrobione z kruszywa kermazytowego. Zdarza się, że producenci mają w swoje ofercie bloczki z ocieplaną styropianową wkładką, a z nich można budować jednowarstwowe ściany, za to zwykłe bloczki nadają się na ściany dwu i trójwarstwowe, konstrukcyjne i działowe.

Dodatkowo w zależności od potrzeb bloczki można łączyć „na pióro” jak i na „wpust”. Karmazytobeton i kermazyt to naprawdę dobra alternatywa dla betonu. 

Domy z gotowych elementów – prefabrykatów – dlaczego warto?

Można dużo zaoszczędzić w porównaniu do tradycyjnego budownictwa, ze względu na ilość elementów używanych przy zbrojeniu kermazytowego domu. Bloczki z tego surowca o dwukrotnie większej wielkości potrzebują mniejszej ilości zaprawy murarskiej, co też zmniejsza koszty. Warto też wspomnieć, że pojazdy transportowe mogą na raz przewieźć materiały do określonej ciężkości, a bloczki kermazytowe ważą dwa razy mniej niż te z betonu, co oznacza, że da się też zaoszczędzić na przewozie elementów konstrukcyjnych. 

Nasiąkliwość ścian to ledwie 14-20%, a współczynnik izolacji termicznej w zależności od izolacji i grubości ściany wynosi od 0.24 W/(m2-K) do 0.196 W/(m2-K), co zapobiega wychładzaniu się domu – zimą budynek długo utrzymuje ciepło, a latem nagrzewa się stopniowo. Jeśli chodzi o izolację akustyczną, to utrzymuje się ona na poziomie od 40 do 70 decybeli. 

Podczas gdy beton ma paroprzepuszczalność o wartości 6 μ, karmazyt to jedyne 1,9 μ, co czyni go surowcem budowlanym idealnym dla osób z alergiami. Ściany odpierają ataki pleśni, wilgoci i grzybów, więc ci, którzy chorują na choroby układu oddechowego, mogą czuć się bezpiecznie. Dodatkowo kermazyt się nie pali, co zapewnia wysoką ochronę przeciw pożarom. 

Do tej pory Polacy w kwestii budowania domów polegali głównie na tradycyjnych technologiach, jednak aktualnie budowle z prefabrykowanego kermazytobetonu zyskują coraz większą popularność. Ta technika ma wiele zalet, więc jest świetną alternatywą dla betonu. Konstrukcja o wielkości 120m2 powstaje w mniej więcej trzy miesiące, dlatego każdy, komu zależy na szybkim ukończeniu mieszkania, powinien rozważyć użycie kermazytu.

Wiele firm, które specjalizują się we wznoszeniu prefabrykowanych domostw z tego materiału, ma w swojej ofercie „domy pod klucz” – to idealne i wygodne rozwiązanie dla zapracowanych ludzi.

Kermazyt jest surowcem od lat używanym w ogrodnictwie, a jego małe granulki stosuje się też sukcesywnie w budownictwie przy tworzeniu obiektów inżynierskich, mostów, dróg a w niektórych państwach nawet torów wyścigowych. To materiał, który wspaniale chroni przed wilgocią, hałasem, zimnem i gryzoniami, do tego przyjazny dla alergików.